Skala ocen

Tak samo, jak na stronie Arachnea.org, na naszym blogu również będziemy przydzielać stworzeniom oceny.
Osobiście taki sposób oceniania stworzenia wydaje mi się bardzo pomocny i czytelny.
Stworzenia będą oceniane w dwóch tabelach.

Pierwsza z nich, tabela informacji w skrócie ukazywać będzie podstawowe dane na temat owego bezkręgowca: Łatwość hodowli, Dieta, Hodowla (w grupie/haremie/pojedynczo), Wilgotność, Dymorfizm oraz Wielkość terrarium.
Stopień trudności hodowli określany będzie w przedziale: Bardzo łatwy, Łatwy, Średni, Średnio-trudny, Trudny, Bardzo trudny.
Kolumna „Dieta” jak sama nazwa wskazuje – ukazuje nam, czy stworzenie jest drapieżnikiem, roślinożercą, wszystkożercą, itp. O pożywieniu możemy przeczytać więcej w szczegółowym opisie stworzenia.
Kolumna „Hodujemy…” obrazuje, czy dane stworzenie należy hodować w grupie, w haremie czy pojedynczo.
Wilgotność to zdecydowanie jedna z najważniejszych informacji dla hodowcy danego bezkręgowca. Ukazuje ona, (jak sama nazwa wskazuje) jaką wilgotność powinniśmy utrzymywać w terrarium przy danym/ch stworzeniu/ach.
Pole „Dymorfizm” ukazuje nam, czy różnica w wyglądzie między samcem a samicą jest widoczna. Jeżeli dymorfizm jest widoczny, krótka informacja pojawi się o nim w zakładce „Wygląd” w opisie szczegółowym.
Minimalna wielkość terrarium to prawdopodobnie najważniejsza rzecz, jaką powinniśmy wiedzieć. Nie można trzymać zwierząt w zbyt małym terrarium, ponieważ każde stworzenie wymaga przestrzeni. W za dużym z kolei drapieżniki będą miały problemy z polowaniem.

Przykładowa tabelka:

Łatwość hodowli Dieta Hodujemy… Wilgotność Dymorfizm? Wielkość terrarium
Łatwy Drapieżnik Pojedynczo 60-70% Tak (patrz zakładka Wygląd) Małe/Średnie (min. 12x10x10 cm)

Kolejna tabela określa nam Jad (tylko jeżeli zwierze go posiada), Szybkość, Temperament oraz Podatność na błędy w skali od 1-5.
Kolumna „Jad” pojawiać będzie się tylko u stworzeń, które go posiadają. W Polsce nie występują jednak bardzo niebezpieczne bezkręgowce, których ukąszenie mogłoby się dla nas bardzo źle skończyć, dlatego skala przedstawia się w następujący sposób:

  • 1 – Bardzo słaby jad, którego skutki dla człowieka prawdopodobnie w ogóle nie będą odczuwalne. Zazwyczaj takie stworzenie w ogóle nie jest w stanie nas ukąsić.
  • 2 – Słaby jad. Ukąszenie porównywalne do ukąszenia samicy komara.
  • 3 – Ukąszenie porównywalne do ukąszenia osy.
  • 4 – Ukąszenie porównywalne do ukąszenia pszczoły.
  • 5 – Ukąszenie mniej przyjemne od ukąszenia pszczoły, zazwyczaj z gorszymi konsekwencjami, tj. długotrwała gorączka, w ostateczności omdlenia. Pojawia się u bezkręgowców uważanych za najbardziej jadowite w Polsce (tj. Kolczak zbrojny).

Pamiętajmy jednak, że nie każde stworzenie jadowite jest w stanie nas ukąsić. Czasem niektóre zwierzęta, mimo mocniejszego jadu nie są w stanie przebić się przez naszą skórę (np. Nasosznik trzęś).

Ocena szybkości podobna będzie do oceny na portalu Arachnea. Od 1 (np. różnego gatunku ślimaki) do 5 (np. Eratigena atrica).
Temperament określa defensywność/agresywność zwierzęcia. Ocena: od 1 dla stworzeń bardzo łagodnych, kończąc na 5 dla zwierząt bardziej agresywnych/defensywnych (np. Cheiracanthium punctorium).
Ostatnia kolumna, Podatność na błędy, to coś podobnego do „Łatwość hodowli” w poprzedniej tabeli. Tutaj jednak określana jest odporność danego stworzenia na błędy początkujących (tj. przesuszenie/zbyt mała przestrzeń, itp.). I uwaga: jeżeli stworzenie jest bardzo wytrzymałe, nie daje nam to przywilejów do trzymania go w gorszych warunkach!!

Przykładowa tabelka:

Jad Szybkość Temperament Podatność na błędy
1/5 3/5 1/5 2/5

Oznacza to, że to stworzenie posiada jad, który jest tak słaby, że dla człowieka praktycznie jest nieodczuwalny. Mało tego, prawdopodobnie wcale nie jest w stanie nas ukąsić…
Zwierze to jednak jest dość szybkie, przy manewrowaniu w terrarium powinniśmy uważać, aby nie uciekło (jeżeli potrafi wspinać się po powierzchniach pionowych/latać).
Jest to także stworzenie bardzo łagodne, które zamiast wybierać atak/obronę, wybierze najprawdopodobniej ucieczkę.
Zwierze to jest mało podane na nasze błędy.

Szybkość Temperament Podatność na błędy
1/5 2/5 5/5

(Dajmy na to, że jest to chrząszcz z rodziny Lucanidae) Zwierze to jest niejadowite. Jest jednak agresywniejsze od innych chrząszczy, porównując do np. kruszczyc – samce toczą ze sobą długotrwałe walki.
Chrząszcz ten jest bardzo powolny i leniwy. Nie potrafi także wspinać się po powierzchniach pionowych oraz niechętnie podejmuje próby lotu.
Jest to jednak gatunek bardzo trudny w hodowli, przy nieodpowiedniej opiece ma bardzo duże skłonności do padania (szczególnie w stadium larwalnym). Pod żadnym pozorem, nie jest to gatunek dla początkujących.