Lampyris noctiluca – Świetlik świętojański



Owad, którego kojarzy każdy – Świetlik świętojański (Lampyris noctiluca) swą popularność zawdzięcza umiejętności świecenia. Światło wytwarzane przez nie powstaje w wyniku reakcji chemicznej dzięki enzymowi lucyferazie. Świetliki mogą dowolnie światło „włączać i wyłączać”. Światłu, które wytwarzają, nie towarzyszy ciepło, a więc ciało chrząszcza nie ulega nagrzaniu.

Wygląd:

Osobniki obu płci bardzo różnią się wyglądem. Samiec ma ok. 1 cm długości i jest uskrzydlony, podczas gdy przypominająca larwę samica osiąga długość 1,5-2 cm i nie jest uskrzydlona. Obie płcie mają na spodzie odwłoka narządy świetlne.

Odłów:

Larwy, które to będziemy hodować w terrarium, prowadzą skryty tryb życia. Najlepiej szukać ich w nocy. Świetliki o wiele łatwiej spotkać w lesie, tak więc tam polecam się udać na poszukiwania. Larwy przebywają na ziemi – tam najłatwiej znaleźć je w próchnie, pod liśćmi i w ściółce. Dodatkowym ułatwieniem jest to, że larwy samic, tak jak dorosłe potrafią świecić. Samce świetlika świętojańskiego, w przeciwieństwie do iskrzyków wytwarzają bardzo słabe światło, praktycznie niewidzialne dla oka ludzkiego, samice zaś wytwarzają mocniejsze -te już jesteśmy w stanie dostrzec. Rójka świetlików rozpoczyna się miesiąc po rójce iskrzyków – w lipcu, tak więc praktycznie nie ma możliwości ich pomylenia – imagines iskrzyków wymierają przed rójką tytułowych owadów, istnieje bardzo niewielka szansa na to, że nieliczne dotrwają kilku dni owej rójki świetlików. Imagines jednak nie odławiamy… ale o tym za chwilę.

Długość życia:
Larwy około 3 lat – w warunkach domowych ten cykl może się skrócić, zwłaszcza bez zimowania.
Imagines najwyżej miesiąc, zazwyczaj tydzień lub dwa.

Terrarium:

Terrarium dla larw nie musi być dużej wielkości – w zupełności wystarczy mały pojemnik, tj. pudełko po lodach. Dno powinien stanowić wilgotny torf kokosowy lub ziemia ogrodowa. Dodatkowo wystrój muszą stanowić butwiejące liście oraz próchno, które będą służyć larwom za schronienia. Przydatny jest także mech, ponieważ dobrze pochłania wilgoć. Inne dekoracje nie są wymagane. Larwy najlepiej trzymać pojedynczo.
Imagines najlepiej wypuścić na wolność. Wspomniałem już, że ich trzymanie nie ma sensu. Dlaczego? Są dwa powody: Żyją bardzo krótko – zazwyczaj około tygodnia; poza tym trudno dopuszczać je w sztucznych warunkach – zazwyczaj nie będą chciały się rozmnażać, lecz nie przeczę, jest taka możliwość – dochodzi do tego jednak o wiele rzadziej niż na wolności.

Dieta:

Drapieżnik. W naturze odżywia się ślimakami, dżdżownicami i larwami innych owadów. W terrarium podajemy im najlepiej wcześniej wspomniane dżdżownice, dostępne w sklepach wędkarskich lub ślimaki z odłowu (Uwaga: zwróć uwagę na to, czy nie są pod ochroną!). Powinny skusić się także na larwy mącznika – świeże po wylince lub przekrojone wpół oraz na większe ślimaki akwariowe, tj. zatoczki (tych sposobów niestety nie sprawdzałem).
Imagines nie pobierają pokarmu, ponieważ ich życie skupia się głównie na rozmnażaniu.

Dodaj komentarz