Phausis splendidula – Iskrzyk



Wbrew pozorom, nie tylko świetliki świecą – Iskrzyk (Phausis splendidula, dawniej znany jako Lamprohiza splendidula) co lepsze, jest idealnym przykładem tego, że świeci mocniej od swojego sławnego kuzyna – w jego przypadku samiec, tak jak samica wydaje światło widzialne dla ludzkiego oka, gdzie w przypadku świetlików – tylko osobniki płci żeńskiej emitują takowe.

Wygląd:

Tak samo jak u świetlików, iskrzyki wykazują wyraźny dymorfizm między dwoma płciami. Samica przypomina larwę, zaś samiec jest uskrzydlony. Iskrzyki świecą dzięki swojemu narządowi znajdującemu się w odwłoku. Zbudowany on jest z warstwy komórek zwanych fotocytami, które znajdują się pod bezbarwnymi płytkami pancerza. Aby wzmocnić efekt świecenia, światło odbijane jest przez warstwę komórek zawierająca kryształki kwasu moczowego. Reakcja emisji światła jest procesem utleniania, katalizowanym przez enzym lucyferazę. Iskrzyki mogą dowolnie swoje światło włączać i wyłączać. Dzięki temu, że światło prawie nie emituje ciepła, owad je wytwarzający nie nagrzewa się. Światło obu płci jest widzialne dla ludzkiego oka.

Odłów:

Iskrzyki pojawiają się w czerwcu, czyli miesiąc przed świetlikami, dlatego te gatunki w skrajnych sytuacjach są widywane razem, ponieważ w większości iskrzyki wymierają przed rójką świetlików, z powodu bardzo krótkiego życia Imagines. My natomiast nie odławiamy dorosłych owadów, lecz ich larwy, które to żyją od nich o wiele dłużej, a są równie ciekawe. Larwy iskrzyka, tak samo jak larwy świetlika, bytują na ziemi, zazwyczaj pod butwiejącym drewnem i liśćmi. Dorosłe samce latają wytwarzając światło, co może być dla nas wskazówką, gdzie szukać larw. Samice nie mają możliwości lotu, wspinają się zaś na gałęzie, zarośla, i tam wytwarzają światło aby zwabić samce.

Długość życia:
Imagines około tygodnia, max. 2 tygodni.
Larwy około 3 lat. Proces larwalny w warunkach domowych może się skrócić, zwłaszcza bez ich zimowania.

Terrarium:

Terrarium dla larw iskrzyka nie musi być dużej wielkości – w zupełności wystarczy mały pojemnik, tj. pudełko po lodach. Dno powinien stanowić wilgotny torf kokosowy lub ziemia ogrodowa. Dodatkowo wystrój muszą stanowić butwiejące liście oraz próchno, które będą służyć larwom za schronienia. Przydatny jest także mech, ponieważ dobrze pochłania wilgoć, która dla nich jest bardzo ważna. Inne dekoracje nie są wymagane. Larwy najlepiej trzymać pojedynczo.
Imagines najlepiej wypuścić na wolność. Są dwa powody: Żyją bardzo krótko – około tygodnia; poza tym trudno dopuszczać je w sztucznych warunkach – zazwyczaj nie będą chciały się rozmnażać, lecz nie przeczę, jest taka możliwość – dochodzi do tego jednak o wiele rzadziej niż na wolności. Można jednak próbować ich hodowli, która jednak jest bardzo trudna – potrzebna będzie parka Imago oraz odpowiednia przestrzeń.

Dieta:

Drapieżnik. W naturze odżywia się ślimakami, dżdżownicami i larwami innych owadów. W terrarium podajemy im najlepiej wcześniej wspomniane dżdżownice, dostępne w sklepach wędkarskich lub larwy mącznika – świeże po wylince lub przekrojone wpół.
Imagines nie pobierają pokarmu, ponieważ ich życie skupia się głównie na rozmnażaniu.

Dodaj komentarz